Vrijwilliger in Beeld   Agnieszka Jonkers   Schunck Bibliotheek

Vrijwilliger in beeld - Agnieszka Jonker

Voorlezen is als magie: het tovert emotie op je gezicht.

Hallo, mijn naam is Agnieszka, ik ben Poolse en ik woon in Heerlen. Ik ben moeder van twee jongens van negen en vier jaar.  

In 2015 verhuisden mijn man en ik en een zoontje van een jaar, van Luxemburg naar Nederland voor het werk van mijn man. Ik had al eerder in andere landen (Spanje, Frankrijk en Luxemburg) gewoond, maar toch was dit een grote stap. Van een zorgeloze avonturier en polyglot reiziger was ik nu een kersverse moeder geworden in een compleet nieuwe omgeving. Dit bleek een grote uitdaging. Mijn eerdere ervaringen vertaalde slecht naar de rol van nieuwe moeder. Instinctief was (en is) de rol van moeder het allerbelangrijkste voor mij, waardoor ik niet meer 100% de tijd had om nieuwe connecties te maken in deze nieuwe context.  

De weg naar de bibliotheek ontdekten wij meteen nadat we hierheen verhuisden. Stap voor stap durfde ik aan mijn zoon ook boeken in het Nederlands voor te lezen. Samen met hem en de boeken van meneer Bruna hebben we onze eerste stappen gezet in het leren van Nederlands. Daarna, dankzij de gemeentelijke taalcursus, kreeg ik een stevigere basis in het Nederlands. Mijn tweede zoon lees ik al vanaf het begin praktisch probleemloos voor in het Nederlands. 

"De emotie op de gezichten van de kinderen, hun nieuwsgierigheid en spontaniteit wanneer ze in contact komen met de magie van boeken is onmiskenbaar."

Als we met z’n drieën naar de bieb gingen, las ik vaak een boek voor. Dan wilden de kinderen er nog een, en nog een, en nog een… We brachten vaak meer dan een uur lezend door in de bibliotheek. Mijn kinderen hadden nóóit genoeg boeken. 
Tijdens een van onze bezoeken werd mij gevraagd of ik vrijwilliger wilde worden en ook in de bieb wilde voorlezen. Eerst twijfelde ik erg, ik dacht dat mijn accent misschien in de weg zou zitten, dat mijn uitspraak niet goed genoeg was... Maar ik besloot het te proberen en ik ben erg blij dat ik dit heb aangedurfd. 

Dankzij mijn vrijwilligerswerk heb ik iets nieuws ontdekt dat ik met anderen kan delen. Dit was iets dat voor mij vanzelfsprekend was. Ik had er simpelweg niet bij stil gestaan dat wat ik deed, bijzonder was – zeker omdat mijn beheersing van het Nederlands niet optimaal was. Maar de medewerkers die me aanmoedigden om vrijwilliger te worden, herkenden er iets bijzonders in. Iets dat ik nog steeds slecht kan duiden, maar wel terugzie in de glunderende gezichten van de kinderen die op woensdag naar het voorlees-drie-kwartiertje komen. (Het is moeilijk afkappen als het gezellig is.) De emotie op de gezichten van de kinderen, hun nieuwsgierigheid en spontaniteit wanneer ze in contact komen met de magie van boeken is onmiskenbaar. Ik ben blij dat ik hiervan getuige kan zijn via dit werk. 

Vrijwilliger, wat voor jou?

Heb je hart voor de bibliotheek en lijkt het je leuk om in het bibliotheekwezen aan de slag te gaan? Laat het ons weten! Wij zijn namelijk altijd op zoek naar enthousiaste medewerkers die ons team willen versterken in diverse vrijwilligersfuncties binnen de bibliotheek.

Meer weten over of onderdeel worden van deze poule fantastische mensen!?
Bekijk onze vrijwilligersfuncties > 
Lees andere verhalen van onze vrijwilligersblog > 
Email ons voor meer informatie >